Recticel, învelişul odihnei perfecte

Un somn liniştit înseamnă, în primul rând, o saltea de cea mai bună calitate. Nu ne imaginăm de cele mai multe ori câtă muncă stă în confecţionarea aparent sim plă a saltelelor pe care dormim noapte de noapte… Şi câţi oameni trebuie să facă un angajamen t continuu pentru a ne asigura această comoditate.

Deviza Grupului Recticel, înfiinţat în anul 1778, în Belgia este „Pasiune pentru confort”. Creatori, manufactori şi distribuitori de saltele finisate,
baze pentru saltele şi pături, Recticel este de cinci ani în România prin fabrica Recticel Bedding din Miercurea Sibiului. Aici se produc zilnic exclusiv pentru piaţa externă peste 1.200 de huse pentru saltele şi peste 20.000 de huse lunar. Toate produsele Recticel sunt realizate cu pasiunea
promisă, pentru a asigura confortul şi somnul perfect a zeci de mii de clienţi mulţumiţi.

Produse pe bandă rulantă

Materia primă provenind din ţări precum: România, Germania şi Belgia este de cea mai bună calitate, materialul de poliester având proprietăţi excelente de menţinere a unei temperaturi echilibrate a corpului, de neutralizare a bacteriilor şi eliminare a umidităţii. Husa este una dintre cele mai importante părţi ale saltelei, deoarece reprezintă primul contact vizual şi fizic al omului cu salteaua. Produsele Recticel folosesc materiale precum: Thermic (material cu efect termoregulator), Aloe Vera (material cu efecte benefice asupra pielii), Anti Acaria (efect antibacterian), Coolmax (efect antiumiditate), Soyamboo (pentru o atingere pufoasă), Cashmere etc.

Producţia Recticel are ca principal scop asigurarea calităţii şi evidenţierea proprietăţilor materialului, de la prima atingere. De la matlasarea în paneluri, la finisarea huselor, prin aplicare de fermoare la maşinile decusut, husele fabricate trec prin mâinile celor peste 75 de angajaţi ai firmei noastre. Creatorii din acest domeniu urmează tendinţele modei şi lansează an de an modele noi pentru două sezoane. Cele peste 100 de modele de huse produse în Miercurea Sibiului sunt exportate în ţări precum: Belgia, Olanda şi Germania.

Dezvoltare continuă

De la începerea activităţii propriu-zise în anul 2007, când societatea noastră a început cu o echipă de 5 cusători şi 2 matlasori, Recticel Bedding România s-a dezvoltat continuu, ajungând în anul 2012 la 75 de angajaţi, care au produs peste 240.000 de huse. Achiziţionarea a 2 maşini
de matlasat de ultimă generaţie va permite diversificarea modelelor produse, dar şi a capacităţii de producţie pentru anul 2012, care este estimată la cca 300.000 de huse. În 2011, Recticel s-a mutat într-o nouă hală de producţie cu o suprafaţă de 4000 m2.

Recticel

Recticel Recticel Bedding România face parte din grupul de firme Recticel, care, prin cele patru divizii ale sale, produce saltele finisate, baze pentru saltele şi paturi, produse semifinisate din spume poliuretanice, de izolare, dar şi perne pentru maşini prin marca Proseat. Societatea Recticel Bedding România a luat fiinţă în octombrie 2006 prin asocierea Recticel Holding Noord B.V. şi Recticel International B.V, având ca obiect de activitate confecţionarea huselor pentru saltele de dormitor. Clienţii societăţii sunt firmele grupului Recticel, pentru producţia de huse.
Cei mai importanţi furnizori ai Recticel Bedding sunt: Deslee Clama, Minet SA, IMP Timişoara, Netex, Coats, Amann (România), Daco Trans International, LKW Walter (Austria), Libeltex Belgia, Sandler AG, Bodet & Horst GmbH (Germania), Bekaert Textiles NV
(Belgia).

Premii Recticel România
2010 – Locul 2 în Top Afaceri România – pentru întreprinderi mijlocii în judeţul Sibiu, în domeniul Fabricarea produselor textile