70 de balerini se întrec în semifinala Competiției Mondiale de Balet de la Sibiu

  • 0 comentarii

Începând de joi, 20 martie, 70 de dansatori din nouă țări se întrec, timp de trei zile, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Sibiu, la cea de a șaptea ediție a semifinalei Competiției Mondiale de Balet din S.U.A, cea mai mare competiție de dans din lume.
Ediția din acest an de la Sibiu reunește un număr de participanți aproape dublu față de ediția de anul trecut, fiind 70 de balerini din Serbia, Bulgaria, Coreea de Sud, Cipru, Spania, Lituania, Japonia, SUA și România.
Câștigătorul etapei de la Sibiu va primi un premiu în valoare de 3.000 de dolari, fiind totodată calificat în finala din Orlando, Florida.

Dansatorii înscriși anul acesta în concurs, cu vârste cuprinse între 8 și 26 de ani, vor concura în următoarele categorii: Individual, Pas de Deux și Ansamblu, prezentând juriului atât momente de balet clasic sau neoclasic, cât și momente coregrafice contemporane, jazz sau dans modern.
Toate spectacolele concurs vor începe în fiecare seară, de la ora 19:00. Costul unui bilet este de zece lei, elevii, studenții și pensionarii având 50% reducere.

Duminică, 23 martie în cadrul unei Gale extraordinare de balet, va avea loc ceremonia de decernare a premiilor și anunțarea marelui câștigător al concursului. În cadrul Galei de balet de duminică vor dansa balerini ai unora dintre cele mai cunoscute teatre de balet din Europa și din SUA: Adiarys Almeida (Cuba) — Teatrul de Balet Boston, Joseph Michael Gatti (SUA) — Teatrul de Balet Boston, Katherina Markowskaja (Ucraina) — Baletul de Stat Bavaria, Dinu Tamazlakaru (Republica Moldova) — Baletul de Stat Berlin, Bianca Fota (România) — Opera Națională București, David Trzensimiech (Polonia) — Baletul Național Român.

martie 21, 2014

caută

Articole, Evenimente, Produse, Cariere, Producători Sibieni

Joburi în Sibiu

DESCRIERE\r\n\r\n\r\nSC SOMA SRL angajează lucrător necalificat în domeniul salubrității, pentru postul de înc...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru:...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru ...
Cu 119 ani de succes în automotive, 40 de locaţii internaţionale şi 50.000 angajaţi, Kromberg & Schub...
Soma Sibiu angajează! Căutăm șoferi profesioniști și șoferi profesioniști cu atestat pentru automacara...
\r\n Salariu de incadrare fix\r\n Bonusuri performanta/productivitate\r\n Tichete de masa de 20 lei/zi\r\n Prime d...
Principalele responsabilitati:\r\n\r\n Verifica semifabricatele si produsele finite din punct de vedere calitat...
Principalele responsabilitaţi:\r\n\r\n Operarea echipamentelor de productie\r\n Verificarea calitatii produsu...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie res...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie org...