Expoziția „Picu Pătruţ. Ultimul mare miniaturist al Europei”

  • 0 comentarii

Complexul Naţional Muzeal ASTRA invită publicul la vernisajul expoziţiei „Picu Pătruţ. Ultimul mare miniaturist al Europei”. Evenimentul va avea loc joi, 3 aprilie 2014 , ora 12:00, în sala de la subsolul Casei Hermes, Piaţa Mică, nr.11. Expoziţia-document, organizată de Muzeul Ţăranului Român din Bucureşti şi itinerată la Muzeul ASTRA, este dedicată vieţii şi operei monahului Picu Procopie Pătruţ (1818-1872), născut în Săliştea Sibiului, în anul 1818. Poet, pictor, imnograf şi imnolog, copist bisericesc, dar şi unul dintre cei mai mari miniaturişti ai Europei, acesta a desfăşurat alături de activitatea sa duhovnicească, şi o vastă activitate cultural-religioasă, ce se reflectă în sute de cântări, imnuri şi poeme, ilustrate cu aproape 3.000 de miniaturi în culori.

Organizatorii propun o perspectivă diacronică a vieţii şi a operei lui Picu Pătruţ prin intermediul unor panouri, ilustrând imagini din creaţia sa, miniaturi cu tematică religioasă, începând de la Adam şi Eva şi sfârşind cu Înfricoşătoarea Judecată de Apoi. De asemenea, expoziţia reuneşte 30 de manuscrise copiate şi ilustrate de înzestratul pictor-ţăran şi o suită de obiecte ţărăneşti din Săliştea şi Mărginimea Sibiului (costume, mobilier popular, ceramică, icoane pe lemn sau pe sticlă, ţesături), care definesc istoric şi etnografic spaţiul în care s-a născut, a trăit şi a creat Picu Procopie Pătruţ, lumea satului transilvănean, spiritul oamenilor de atunci.
Expoziţia poate fi vizitată până la data de 18 iunie 2014.

aprilie 1, 2014

caută

Articole, Evenimente, Produse, Cariere, Producători Sibieni

Joburi în Sibiu

DESCRIERE\r\n\r\n\r\nSC SOMA SRL angajează lucrător necalificat în domeniul salubrității, pentru postul de înc...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru:...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru ...
Cu 119 ani de succes în automotive, 40 de locaţii internaţionale şi 50.000 angajaţi, Kromberg & Schub...
Soma Sibiu angajează! Căutăm șoferi profesioniști și șoferi profesioniști cu atestat pentru automacara...
\r\n Salariu de incadrare fix\r\n Bonusuri performanta/productivitate\r\n Tichete de masa de 20 lei/zi\r\n Prime d...
Principalele responsabilitati:\r\n\r\n Verifica semifabricatele si produsele finite din punct de vedere calitat...
Principalele responsabilitaţi:\r\n\r\n Operarea echipamentelor de productie\r\n Verificarea calitatii produsu...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie res...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie org...