Feeric Fashion Days ajuns la cea de-a 7-a ediție

În perioada 17 – 22 iunie se desfășoară la Sibiu cea de-a șaptea ediție a festivalului de modă Feeric Fashion Days. Timp de șase zile, designeri, fotografi, bloggeri și ziariști de modă, atât din țară, cât și din străinătate vin la Sibiu, pentru a participa la prezentările de modă realizate, ca și în edițiile precedente, în locații inedite din oraș și din județ. Festivalul începe cu o prezentare de modă Evgheni Hudorojkov, la cariera de piatră de la Turnu Roșu. Modelele vor defila în stația de sortare a carierei de piatră, după un scenariu complex, în care se vor folosi utilajele prezente la carieră. Aproximativ 45 de modele vor defila în locații precum Fântâna arteziană din Piața Mare, Piața Huet, Pasajul Scărilor, curtea Muzeului de Istorie, Turnul Satului din Piața Mare, printre tarabele din Piața Cibin, Muzeul în Aer Liber din Dumbrava Sibiului, podul Regina Maria care traversează râul Cibin, Muzeul Brukenthal, monumentul Eroilor din Șelimbăr sau Palatul Brukenthal din Avrig, pe întreaga durată a evenimentului.

„Festivalul s-a dublat ca și număr de eveninete. În fiecare zi vor fi câte 4, 5 prezentări, iar în ultimile 2 zile, în serile de gală vor fi încă 6,7 prezentări. Vom continua și anul acesta tradiția cu spațiile inedite și vom încerca câteva scenarii particulare. Forte important este faptul că, dacă vremea nu va fi favorabilă și va ploua, toate evenimentele vor fi relocate la Sala Balanța, care va deveni Sala Fashion, pentru că nu este acea clasică Sala Balanța, în care se desfășoară și piesele de teatru, ci este pe partea opusă, vizavi de drumul spre Gușterița”, a declarat Dumitru Preda (Mitichi), creatorul Feeric Fashion Days. Astfel, toate evenimentele care vor fi împiedicate de condițiile meteo se vor ține în acea sală. Obiectivele propuse de organizatori  acestei noi ediții sunt evenimente la ore fixe și punctualitateâ. Printre designerii prezenți la Feeric Fashion Days se numără Adina Buzatu, Iris Șerban, Cristian Samfira, Natalia Vasiliev, Bianca Popp sau Maria Simion, Charles & Ron, Yvette Haas, Filip Roth, Bojana Jevtic sau Evgheni Hudorojcov, o parte din designerii străini invitați la Sibiu.

Evenimentul este organizat de Fundația Mitichi și cofinanțat de Consiliul Local Sibiu prin Primăria Municipiului Sibiu și susținut de Consiliul Județean Sibiu.

Mai jos aveti programul evenimentului

Marti, 17 iunie 2014

15.00 Prezentare de moda Evgheni Hudorojkov / Cariera de piatra Turnu Rosu

17.00 Prezentare de moda  Lany’s / Pasajul Scarilor, Sibiu