Junii colinda special pentru sibieni

Sibienii sunt invitați la un concert de colinde susținut de Junii Sibiului. Spectatolul ”Iată, vin colindători” va avea loc la Cercul Militar, joi, 12 decembrie, de la ora 18, iar intrarea este liberă.

Soliştii Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul Junii Sibiului” – Alina Bîcă, Viorica Telcean, Nelu Albu, Robert Târnăveanu, Marcel Părău – vor colinda publicul sibian împreună cu Stana Stepanescu, Andreea Haisan, Alexandru Brădăţan, Daniel Pop, Codruţa Rodean, Răzvan Năstasescu, Izabela Tomiță, Camelia Cosma Stoiță, Traian Stoiță, Ioana Brad, Adriana şi Mariana Anghel şi elevii Şcolii Populare de Arte „Ilie Micu” din Sibiu.

De asemenea, pe scenă vor urca grupuri tradiționale de colindători din Alțâna, Mihăileni și Blăjel, care vor recrea atmosfera din lumea satului tradițional românesc în prag de Crăciun.

În timpul concertului, Robert Târnăveanu, solistul Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul, Junii Sibiului” își va lansa albumul de colinde „Sub Steaua Domnului Sfânt”.