Lansare de carte „Între Agora şi Babel”, la librăria Habitus

Joi de la ora 17.00 la librăria Habitus se lansează ultima carte a profesorului conferenţiar Lucian Grozea, Între Agora şi Babel, alături de Ion Dur, Mirel Hăbean şi Adrian Popescu. Cartea este o colecţie de aporii culturale întâlnite de autor de-a lungul timpului şi pe care le-a studiat cu mare interes, mergând de la filosofia grecilor antici la publicistica lui Dumitru Stăniloae, omul nou comunist şi relaţia dintre religie şi putere, religia în societatea contemporană, totul scris cu exigenţa unui studiu universitar.

„Clădită sub auspiciile secularizării, umanismului laic şi (post)modernismului, consecinţe ale iluminismului raţionalist, pozitivismului evoluţionist şi liberalismului exagerat, societatea contemporană se confruntă, în mod paradoxal şi maniheic, cu două tendinţe, ce-i sunt rodul năzuinţelor centripete ori centrifuge. Una dintre tendinţe, fundamentalismul, se clamează a fi o stare de re-naştere a valorilor tradiţionale şi de re-conturare a identităţii pierdute, dar existente, aidoma unui palimpsest, într-un subconştient colectiv ancestral. Cealaltă, globalizarea, deconstrucţie axiologică a oricărei tradiţii, reprezintă proiectarea relativismelor individuale şi lichide, adunate, însă, într-un supermarket ecumenic şi sincretic, şi animate de un soi de beliving without belonging, ca să folosim sintagma lui G. Davie.”
Lucian Grozea a studiat Teologia la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, este doctor în filosofie şi conferenţiar la aceeaşi universitate. A mai publicat cărţile Clement Alexandrinul, Gnoza și gnosticii. Fragmente din Theodot (București, 1999); Gnoza. Jocurile Ființei în gnoza valentiniană orientală (București, 2001); Istoria presei religioase din România (Sibiu, 2010) şi Dicționar enciclopedic de comunicare și termeni asociați (coautor, București, 2014).