Operă, concert baroc și concurs de canto, în cadrul Festivalului Internațional al Artei Lirice

Festivalul Internațional al Artei Lirice, desfășurat la Sibiu între 10 și 28 septembrie, debutează miercuri, 10 septembrie, de la ora 19:00, la Sala Thalia cu concertul de deschidere „OperFado”.
Alături de Orchestra Filarmonicii de Stat din Sibiu vor urca pe scenă soliștii Elena Mosuc și Gonçalo Salgueiro din Portugalia, sub bagheta dirijorulu Gabriel Bebeșelea.
A treisprezecea ediție a evenimentului organizat de Filarmonica de Stat din Sibiu prezintă o serie de spectacole inedite: marți, 16 septembrie, de la ora 19:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Sibiu are loc spectacolul de operă „Faust” de C. Gounod, iar joi, 26 septembrie, de la ora 19:00, la Biserica Romano-Catolică din Sibiu, va avea loc concertul de muzică barocă de G. F. Haendel, „Opera în Baroc”.
Pe perioada Festivalului Artei Lirice, la Sibiu are loc concursul internațional de canto „Vox Artis”, aflat la cea de-a cincea ediție.