“Scris după naştere”, lansare de volum şi dezbatere la librăria Habitus

  • 0 comentarii

Care este relația dintre scris și maternitate? Cum se schimbă scrisul după ce ai născut? Dar temele pe care le abordezi? În ce măsură îți mai permiți să acorzi timp actului de-a scrie când timpul este tot mai limitat și împărțit? Acestea sunt doar o parte din tematicile abordate de volumul “Povești cu scriitoare și copii”, coordonat de Alina Purcaru, apărut recent la editura Polirom, iar răspunsuri la toate acestea vom primi joi, 29 ianuarie, de la ora 18.00, la dezbaterea organizată la librăria Habitus (Piața Mică nr. 4).

“… scriu dacă doarme copilul, scriu dacă am putut să dorm eu însămi, după nopți cu trezit din două în două ore, scriu dacă mă mai pot gândi la scris și nu la banii de scutece, scriu dacă tatăl copilului mă ajută să închid pentru câteva ore ușa și stă el cu copiii, scriu dacă pot să mă smulg din depresie, scriu dacă pot să mă adun după ce scriitorii din jurul meu m-au asigurat că n-o să mai pot lega vreodată o frază, pentru că având un copil mi-am îndeplinit deja destinul de femeie. Scriu dacă pot să scap de vinovăția de a fi plecat pentru câteva ore de lângă copil, ca să deschid o carte, calculatorul, o nouă pagină de Word.” (Alina Purcaru – Cuvânt înainte)

Volumul adună optsprezece eseuri și confesiuni oneste, firești sau marcate de efectele pe care ele le pot avea asupra familiei. Textele din volum merită citite, analizate și discutate, fiind un demers destul de inedit la noi în țară.

La dezbaterea de pe 29 ianuarie vor participa Alina Purcaru, Rita Chirian, Teodora Coman, Radu Vancu și Andrei Terian.

ianuarie 26, 2015

caută

Articole, Evenimente, Produse, Cariere, Producători Sibieni

Joburi în Sibiu

DESCRIERE\r\n\r\n\r\nSC SOMA SRL angajează lucrător necalificat în domeniul salubrității, pentru postul de înc...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru:...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru ...
Cu 119 ani de succes în automotive, 40 de locaţii internaţionale şi 50.000 angajaţi, Kromberg & Schub...
Soma Sibiu angajează! Căutăm șoferi profesioniști și șoferi profesioniști cu atestat pentru automacara...
\r\n Salariu de incadrare fix\r\n Bonusuri performanta/productivitate\r\n Tichete de masa de 20 lei/zi\r\n Prime d...
Principalele responsabilitati:\r\n\r\n Verifica semifabricatele si produsele finite din punct de vedere calitat...
Principalele responsabilitaţi:\r\n\r\n Operarea echipamentelor de productie\r\n Verificarea calitatii produsu...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie res...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie org...