Sibiul va fi capitala Benzilor Desenate, la începutul lunii aprilie

  • 0 comentarii

Cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional de Benzi Desenate va avea loc la Sibiu, în zilele de 3, 4 și 5 aprilie, în sala Centrului de Informare Turistică a Primariei Municipiului Sibiu. Invitați sunt doi autori francezi și opt autori români. Este vorba despre Thomas Gosselin, Jérôme Cazenave Puiu Manu, Octav Ungureanu, Serban Andreescu, Raluca Dragomir, Dodo Nita. Vor fi prezenți, de asemenea, Toma Alexandru, Alin Ivan, precum și „The Walking Dead Romania”.
„Editia 2015 a Festivalului va fi și ocazia de a celebra trei aniversări importante: 90 de ani de bandă desenată românească, 50 ani de existență a Editurii „Ecole des Loisirs„ și 25 de ani de bandă desenată de la Centrul Belgian din Bruxelles, Belgia. Fiecare aniversare va fi onorată printr-o expoziție prezentă în timpul Festivaluli”, spun organizatorii.
Intrarea la toate manifestăriledin cadrul evenimentului este gratuită. Vizitatorii pot cumpăra cărți cu Benzi Desenate realizate de autorii prezenți, pe toată perioada week-endului.
Festivalul Internațional de Benzi Desenate de la Sibiu este un eveniment organizat de Asociatia de prietenie „Ille et Vilaine Sibiu” (APIVS) și Asociatia „Solidarité 35 Roumanie”(S35R) cu sprijinul Primăriei Municipiului Sibiu, a Institutului Francez din România, a Lectoratului francez de la ULBS, Delegației Wallonie-Bruxelles de la București, Centrului Cultural German Sibiu, Asociației francezilor din Sibiu, Librariei „Habitus”, Asociației Bedefililor din România, Asociației „Bulle d’Encre” și Asociației „La Ribambulle” din Franța, a Revistei Comics și Harap Alb Continuă.
Acțiunea este cofinanțată de Consiliul Local Sbiu și Primăria Municipiului Sibiu.

martie 26, 2015

caută

Articole, Evenimente, Produse, Cariere, Producători Sibieni

Joburi în Sibiu

DESCRIERE\r\n\r\n\r\nSC SOMA SRL angajează lucrător necalificat în domeniul salubrității, pentru postul de înc...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru:...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru ...
Cu 119 ani de succes în automotive, 40 de locaţii internaţionale şi 50.000 angajaţi, Kromberg & Schub...
Soma Sibiu angajează! Căutăm șoferi profesioniști și șoferi profesioniști cu atestat pentru automacara...
\r\n Salariu de incadrare fix\r\n Bonusuri performanta/productivitate\r\n Tichete de masa de 20 lei/zi\r\n Prime d...
Principalele responsabilitati:\r\n\r\n Verifica semifabricatele si produsele finite din punct de vedere calitat...
Principalele responsabilitaţi:\r\n\r\n Operarea echipamentelor de productie\r\n Verificarea calitatii produsu...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie res...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie org...