Trei premiere în luna martie la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

  • 0 comentarii

Primăvara la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu începe cu trei premiere. În perioada 3-23 martie vor avea loc nu mai puțin de 17 spectacole, dintre care trei premiere și șase titluri din repertoriul curent ce vor fi reprezentate pentru prima dată în această stagiune pe scena TNRS.

Mijlocul lunii martie aduce trei spectacole montate de Radu Afrim, astfel în perioada Principalul 14-16 martie, vor avea loc cele trei spectacole sub genericul FOCUS TNRS – RADU AFRIM, prezentat de BRD Groupe Société Générale. Cele două spectacole din seria Fabulelor urbane, „Girafe” și „Bizoni” după Pau Miró vor avea premiera oficială sâmbătă, 14 martie, respectiv duminică, 15 martie. Luni, 16 martie va avea loc spectacolul Secției Germane „Tattoo”, (interpretat în limba germană, cu supratitrare în limba română), ce a umplut sala Teatrului Național de la premiera din 25 octombrie 2014.

La secția germană a TNRS, Regizorul Șerban Puiu montează un nou spectacol după un text al autorului englez Dave Freeman, o comedie cu situații imprevizibile și personaje pitorești. Premiera spectacolului „D`ale Lolelor / Ein Bett voller Urzeln” va avea loc sâmbătă, 21 martie (avanpremieră vineri, 20 martie) şi se va juca în limba germană, cu traducere în limba română.

Luna martie îî va fi de asemenea dedicată poetului şi regizorului Radu Stanca (5 martie 1920, Sebeş – 26 decembrie 1962, Cluj-Napoca), o personalitate importantă a teatrului românesc. La 95 de ani de la naşterea patronului spiritual al teatrului, actorii TNRS vor susţine recitaluri Radu Stanca în diverse spaţii publice, precum şi în şcolile şi liceele din Sibiu.

Şase titluri din repertoriul curent revin pe scena TNRS în luna martie: „Contra progresului” de Esteve Soler, regia Reinhold Tritscher (3 martie, Secția Germană), „D`ale Carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Silviu Purcărete (5 martie), „Felii” de Lia Bugnar, cu Ofelia Popii (8 martie), „Hamlet” după W. Shakespeare, regia Radu – Alexandru Nica (12 martie), „Viaţa lui Bess (Breaking the waves)”, după un scenariu de Lars von Trier, regia Radu – Alexandru Nica (22 martie) şi „Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija (23 martie, Secția Germană).

februarie 27, 2015

caută

Articole, Evenimente, Produse, Cariere, Producători Sibieni

Joburi în Sibiu

DESCRIERE\r\n\r\n\r\nSC SOMA SRL angajează lucrător necalificat în domeniul salubrității, pentru postul de înc...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru:...
Avem nevoie de forțe noi și oameni noi cu inițiativă în echipa noastră. Avem posturi disponibile pentru ...
Cu 119 ani de succes în automotive, 40 de locaţii internaţionale şi 50.000 angajaţi, Kromberg & Schub...
Soma Sibiu angajează! Căutăm șoferi profesioniști și șoferi profesioniști cu atestat pentru automacara...
\r\n Salariu de incadrare fix\r\n Bonusuri performanta/productivitate\r\n Tichete de masa de 20 lei/zi\r\n Prime d...
Principalele responsabilitati:\r\n\r\n Verifica semifabricatele si produsele finite din punct de vedere calitat...
Principalele responsabilitaţi:\r\n\r\n Operarea echipamentelor de productie\r\n Verificarea calitatii produsu...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie res...
Cum ar trebui să fie această persoană ca să fie și ea și noi mulțumiți de colaborare?\r\n\r\n Să fie org...